Pamuk, finans piyasalarında bir emtia olarak işlem gören kazançlı yatırım araçlarındandır. Yüksek bir işlem hacmine sahiptir ve birkaç farklı şekilde yatırım yapılabilir. İster spot ister vadeli piyasalarda pamuk alım – satım işlemi yapmanız mümkündür. Üstelik bu iki yöntemi de internet üzerinden değerlendirebilir ve kısa sürede kazançlı yatırımlara adım atabilirsiniz.

Borsa İstanbul çatısı altına giren Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) günümüzde bir piyasa olarak anılmaktadır. Eskiden özel bir borsa iken 2013 itibariyle borsa altına faaliyet gösteren bir piyasa olmuştur. Bu sayede kurumsal yapısı yatırımcısına daha fazla güven vermiştir. Pamuk ise VİOP’un ilk yatırım araçlarından birisi olarak hala alınıp satılabilmektedir. Pamuğa dayalı vadeli işlem sözleşmeleri ise VİOP’un avantajlı işlem özelliklerinden faydalanarak yatırım yapabilirsiniz.

Pamuk fiyatlarında görülen dalgalanmaları izlemek için bu sayfayı ziyaret edin!

Vadeli işlem sözleşmelerinde dayanak varlığın miktarı, kalitesi, fiyatı, vadesi ve niteliği bellidir. Pamuk kontratlarına konu olan tür, 41 renk Ege pamuğudur. Yani VİOP’ta alım – satıma konu olan pamuk sözleşmesinde 41 renk Ege pamuğuna ait detaylar yer almaktadır. Sözleşmenin büyüklüğü ise 1 tondur.

Fiziki uzlaşma yöntemine göre işlem gören kontratlarda günlük uzlaşma fiyatı, seans bitiminden 10 dakika önce gerçekleşen tüm işlemlerin miktar ağırlıklı ortalama fiyatıdır. Eğer son 10 dakika içinde 10’dan az işlem yapılmışsa geriye dönük son 10 işlemin miktar ağırlıklı ortalaması alınır. Eğer seans içinde 10’dan az işlem gerçekleşmişse yapılan tüm işlemlerin miktar ağırlıklı ortalaması alınır. Seansta hiç işlem yapılmamışsa da bir önceki günlük uzlaşma fiyatı dikkate alınmaktadır.

Pamuk kontratlarının vadesi ise Mart, Mayıs, Temmuz, Ekim ve Aralık şeklindedir. Takas süreleri ise fiziki teslimatta T + 5, diğer işlemlerde T + 1 şeklindedir. Kar ve zararlar T gününün sonunda hesaplara yansıtılmaktadır. Fiyat kotasyonu, 1 kilogram 41 renk Ege pamuğun Türk lirası cinsinden değeri virgülden sonra üç (3) basamak olacak şekilde yapılır. Minimum fiyat adımı ise 0,005’tir ve değer 5 liraya karşılık gelmektedir. Pamuk kontratının başlangıç teminatı 600 lira iken kaldıraç oranı 1’e 13 oranlarındadır. Başlangıç teminatı ve kaldıraç oranları, borsa tarafından belirlenmektedir.

VİOP’ta yapılan işlemler, iki yönlü ve kaldıraçlı şekillerde yapılabilmektedir. Çift yönlü işlem özelliği sayesinde yalnızca yükselişlerden değil, düşüşlerden de para kazanabilirsiniz. Yükseleceğini öngördüğünüz fiyatlar karşısında uzun pozisyon alırsınız ve beklentiniz gerçekleştiğinde kısa pozisyon alarak işlemi sonlandırırsınız. Düşeceğini öngördüğünüz fiyatlar karşısında ise kısa pozisyon alarak satış yönünde işlem başlatırsınız. Üstelik satış yapmak için elinizde pamuk kontratı olmasına gerek yoktur. Açığa satış denen bu işlemi başlatıp, beklentiniz gerçekleştiğinde uzun pozisyon ile işlemi sonlandırırsınız. Doğru tahminlerde kar, yanlışlarda ise zarar edersiniz.

Eğer VİOP’ta pamuk kontratları ile nasıl işlem yapacağınızı bilmiyorsanız ücretsiz eğitim olanaklarından faydalanabilirsiniz. Bu eğitimleri internet üzerinden alabilir ve kısa sürede piyasa ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapabileceğiniz demo hesaplar sayesinde de deneyim kazanabilirsiniz. Bu şekilde bilinçli bir yatırımcı olarak birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirmiş olursunuz.