VİOP’ta kaldıraç kullanımı yatırımcının küçük teminatlarla yatırım fırsatlarına ulaşabilmesine katkı sağlarken aynı zamanda risk yönetimi açısından avantaj sağlamaktadır.

Kaldıraç sistemi, finans piyasasında fon ve portföy yönetiminde, daha az teminatla büyük hacimli işlemlerin kar potansiyeline paydaş olmada, spot piyasa risklerinin çok küçük teminatlarla yönetilmesinde çok önemli bir finansal araçtır.

VİOP’ta kaldıraç kullanımından önce kaldıraç nedir kısaca bahsedelim. Kaldıraç (leverage), yatırımcının yatırdığı sermayenin çok üstünde işlem yapabilmesine imkan sağlayan sisteme denir.

VİOP’ta 1 birim ile 10 birimlik işlem yapılabilir ve ortalama kaldıraç oranı 1’e 10’dur. Yani teminatınızın on katına kadar işlem yapabilirsiniz. VİOP’ta kaldıraç hesaplamasını formül ile gösterelim:

SÖZLEŞME BÜYÜKLÜĞÜ/BAŞLANGIÇ TEMİNATI= KALDIRAÇ

Kaldıraç sisteminin nasıl işlediğini şu örnek üzerinde izleyelim:

Sabancı Holding vadeli işlem sözleşmesi işlem örneği

Yine başka bir örnekle kaldıraç sisteminin nasıl uygulandığını görelim. 1 lotluk Sabancı Holding vadeli işlem sözleşmesinde alım pozisyonu açalım.

Başlangıç teminatı 105 TL

Sözleşme büyüklüğü 100 adet hisse

VİOP sözleşme fiyatı: 1.142 TL

Yatırımcı VİOP’ta kaldıraç kullanarak 1 lot Sabancı Holding sözleşmesinde 105 TL bakiye ile 1.142 TL sözleşme büyüklüğünde alım ve satım işlemi yapabilmektedir.

Bu örnekte yatırmcı1’e 19,8 oranında kaldıraç kullanarak spot piyasaya göre daha az teminatla 1.142 TL sözleşme büyüklüğüne yatırım yapma imkanına sahip olmuştur.

Viop 30 sözleşmesinde kaldıraç uygulaması

VİOP 30 kontratında bir lotluk işlem yapmak istediğinizi farz edelim.

1 Lot VİOP kontratı 100 paydır (endeks/1000*100).

Başlangıç teminat büyüklüğü ise 1.120 TL’dir.

VİOP 30 endeks değeri 144.000’dir.

Yatırımcı 1 lot VİOP 30 kontratında 1.120 TL başlangıç teminatı ile 14.000 TL’lik VİOP 30 endeks kontratında alım pozisyonu açmıştır. Kullandığı kaldıraç oranı ise 14.000/1.120= 12,5’tur.

Örnekte görüldüğü üzere yatırımcı VİOP’ta kaldıraç kullanarak başlangıç teminatının 12,5 kat üstünde bir sözleşme büyüklüğünde işlem yapma imkanı sağlamıştır. Bu çerçevede spot piyasada 14 bin TL ile yapacağı işlemi 1.20 TL ile yapma imkanı bulmuştur. Bu sözleşme büyüklüğünün kar potansiyelinden de faydalanma imkanı bulmuştur.

VİOP’ta kaldıraç kullanımı ve uygulaması konusunda daha fazla bilgi edinmek için sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP’un web sitesi www.gcmforex/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.