Borsaya ya da hisse senetlerine yatırım denilince ilk akla gelen Borsa İstanbul bünyesindeki Pay (hisse) Piyasası geliyor fakat gittikçe genişleyen bir yatırım kitlesi VİOP’ta pay senetleri vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapmayı tercih ediyor. Borsa İstanbul’da hisse yatırımına yönelen yatırımcıların bugün VİOP’a yönelmesinin altında ise bu piyasanın kaldıraçlı olması dolayısıyla da spot piyasa risklerini bu piyasada rahatlıkla yönetmesi yatıyor. Peki, yatırımcıların yeni adresi VİOP’ta pay senetleri vadeli işlem sözleşmelerinde yatırım nasıl yapılır avantajları nedir konusunu bu piyasayı merak edenler için anlatalım.

VİOP’ta pay senetleri yani hisse kontratlarında işlem yapmak ve VİOP’ta yatırım fırsatlarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar için öncelikle VİOP piyasasında pay senetlerine yatırım yapmanın avantajları ve dezavantajlarını kısaca birkaç maddede sıralayalım.

Spot piyasada birebir oranda yatırım yapma imkanı varken VİOP’ta pay senetleri vadeli işlem sözleşmelerinde ortalama 1’e 10 kaldıraçlı işlem yapılabilir. Varlığın on katı oranla işlem imkanı bulan yatırımcı eğer spot piyasa hisse risklerini VİOP’ta ters pozisyon işlem açarak yönetebilir.

VİOP’ta pay senetleri vadeli işlem sözleşmelerinde fiyatlar hem düşerken hem de yükselirken çift yönlü işlem yapılabilir.

VİOP’ta pay senetlerine yatırım yaparken aynı zamanda TL varlıklarına ve taşınan pozisyonlara nema geliri elde edilir.

VİOP’ta pay senetlerinde vadeler arası ve ürünler arasında pozisyonlar açılarak riskler yönetilebilir.

VİOP’ta pay senetlerine ve işlem sözleşmelerine yatırımın birçok avantajı var fakat bu piyasa da yatırım yaparken tüm pay senetlerinde derinliğin aynı olmadığına ve kaldıraçlı işlem yapıldığı riskine de dikkat çekmekte fayda var.

VİOP’’ta pay senetleri vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapmak isteyen yatırımcılar için VİOP’ta işlem gören hisse varlıkların listesini ve kodlarını verelim;

VİOP’ta işlem gören hisse kontratları ve kodları

Pay Senetleri Kod/Açıklama
Akbank T.A.Ş. F_AKBNK….*
Arçelik A.Ş. F_ARCLK….*
Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. F_EKGYO….*
Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. F_EREGL….*
H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. F_SAHOL….*
Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. F_KRDMD….*
Koç Holding A.Ş. F_KCHOL….*
Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. F_PGSUS….*
Petkim Petrokimya Holding A.Ş. F_PETKM….*
T. Garanti Bankası A.Ş F_GARAN….*
T. İş Bankası A.Ş F_ISCTR….*
Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. F_TOASO….*
Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. F_TUPRS….*
Türk Hava Yolları A.O. F_THYAO….*
Türk Telekomünikasyon A.Ş. F_TTKOM….*
Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. F_TCELL….*
Türkiye Halk Bankası A.Ş. F_HALKB….*
Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. F_SISE….*
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. F_VAKBN….*
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. F_YKBNK….*
Endeks
BIST 30 Fiyat Endeksi F_XU030….*

*VİOP hisse kontrat kodunun son dört hanesini ay ve yıl bilgisinin gösterildiği vade oluşturmaktadır. Mesela; Nisan 2017 vadeli kontrat olduğu bilgisi  0417 olarak hisse kontratlarının son dört hanesinde  veriliyor.

VİOP’ta hisse kontratlarında nasıl işlem yapılır?

VİOP’ta hisse kontratlarında işlem yapmak isteyen yatırımcıların önünde ise birkaç proses var. VİOP işlemlerine aracılık eden kurumda kimlik beyanı ve VİOP müşteri sözleşme setini imzaladıktan sonra risk analizi yapan müşteri kurumun kendisine verdiği şifre ile online Kurumun adresinden piyasaya erişim sağlayarak hemen alım ve satım işlemlerine başlayabiliyor.

VİOP’ta GCM VİOP farkı ile yatırım yapın!

VİOP’ta hisse kontratlarında bilinçli olarak başarılı işlem stratejileri üretmek finans piyasası profesyonelleri ile çok daha kolaydır. Eğer VİOP piyasasında hisse kontratlarında bilgi ve tecrübe odaklı yatırım yapmak istiyorsanız VİOP demo hesapta pratik yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lisanslı ve geniş yetkili aracı kurum olan GCM VİOP’un web adresi www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.