VİOP30 endeksini oluşturan hisseler Borsa İstanbul’da işlem gören işlem hacmi en yüksek ve mali yapısı güçlü hisselerden performanslarına göre seçilir.

VİOP30’u oluşturan hisseler için sabit 30 adet hisse senedinden bahsetmek mümkün değil çünkü Borsa İstanbul’da işlem gören işlem hacmi en yüksek hisse senetleri belirli periyotlarda değişiyor.

VİOP30 hisseleri hangi kriterlere göre seçiliyor?

Öncelikle VİOP30 endeksini oluşturan BİST30 ‘endeksinin oluşturulmasında aşağıdaki kriterler üzerinden hareket ediliyor.

-VİOP30 hangi hisseleri öncelikle A ve B grubu hisselerden oluşuyor, daha riskli grupta yer alan hisseler XU30 (BİST30) endeksine dahil edilmiyor.

-VİOP 30 endeksinin dayanak varlık olan BİST 30 endeksine (XU300) oluşturan hisseler yıl içinde 3 ayda bir yani yılda dört kez yenileniyor. VİOP 30 endeksine dahil edilen hisselerin yenilendiği dönemler ise Ocak, Nisan, Temmuz ve Eylül aylarıdır.

VİOP 30 endeksine konu alan BİST 30 endeksine dahil edilen hisselerde diğer bir kriter ise yüzde 10 sınırlaması. İşlem hacmi en yüksek hisselerden seçilen bu hisselerin endekste yer alma oranı yüzde onu geçemiyor.

VİOP 30 hangi hisselerden oluşuyor

VİOP30 endeksi hisseleri üç ayda bir, yılda 4 kez belirli dönemlerde rutin olarak yeniden oluşturulmaktadır. VİOP 30 endeksini oluşturan hisselerin çok büyük kısmı sektörün en büyük ve en yüksek hacimli şirketleri olması sebebiyle aynı kalmaktadır. Fikir vermesi açısından 2017 üçüncü çeyrek VİOP30’u oluşturan hisselerden bazıları şunlardır;

Akbank, Arçelik, Aselsan, Bimaş, Doğan Holding, Eczacıbaşı İlaç, Enka Holding, Ereğli Demir Çelik, Halkbank, Koç Holding, İş Bankası C, Otokar, Petkim, Türkcell, Tüpraş, Tav Holding, Şişe Cam, Yapı Kredi Bankası, Türk Hava Yolları, Sabancı Holding VİOP30 endeksine dahil olan hisselerden bazılarıdır.

VİOP 30 endeksi piyasaların nabzını ölçüyor

VİOP 30 endeksi Borsa İstanbul’un işlem hacmi en yüksek ve riski düşük hisselerinden oluşması nedeniyle hem piyasanın hem de ekonominin performansını ölçmek açısından önemli bir endeks.

VİOP30 endeksi spot piyasadaki performans ile birlikte vadeli bir ürün olması sebebiyle gelecek dönemde de piyasa beklentileri hakkında bilgi almak açısından önemli bir endeks.

VİOP’ta VİOP30 endeksine yatırım cazip mi?

VİOP’ta VİOP 30 endeksinde işlem yapmanın birçok avantajlı özelliği var. VİOP piyasasında yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gören VİOP30 endeksinde kaldıraçlı, çift yönlü ve düşük maliyetlerle yatırım yapılabiliyor. Mesela kaldıraç sisteminin yatırımcıya küçük teminatlarla daha büyük hacimli varlıklarda işlem imkanı sağlıyor. Teminatının yaklaşık on katı ile otuz katı arasında bir kaldıraç imkanı işlem yapabiliyor. Bu esnada spot piyasa risklerini yönetirken spekülatif fiyat hareketlerinden faydalanabilir.

VİOP30’da hangi hisseler oluşuyor ve VİOP30 vadeli işlem sözleşmesinde GCM VİOP avantajları ile nasıl işlem yapılır, VİOP deneme hesapta nasıl pratik yapılır , VİOP eğitimlerinden nasıl faydalanılır gibi birçok konuda daha fazla bilgi almak için GCM VİOP’un www.gcmforex.com/viop web adresini ziyaret edebilirsiniz.