VİOP’ta kullanılan analiz yöntemleri yatırımcının vadeli işlem sözleşmesini hangi fiyat seviyesinden alma ve hangi fiyat seviyesinden satma kararını vermesinde çok önemli referans bilgiler üretmektedir.

VİOP’ta kullanılan analiz yöntemleri diğer piyasalardan çok farklı olmamakla birlikte bazı analiz yöntemleri bu piyasada işlem gören enstrümanlara göre daha başarılı sonuçlar üretmektedir.

VİOP’ta yeni yatırıma başlayan yatırımcılar VİOP’ta kullanılan analiz yöntemlerini araştırırken sadece VİOP piyasası odaklı analiz yöntemlerine odaklanmak yerine yatırım yapılan enstrümanın yapısına uygun VİOP analiz metotlarını öğrenmesi daha optimal bir karar olacaktır.

VİOP’ta kullanılan analiz yöntemlerini temel analiz yöntemleri ve teknik analiz yöntemleri olmak üzere iki kategoride inceleyebiliriz. VİOP’ta kullanılan analiz yöntemlerinde ilk olarak temel analiz metotlarına odaklanalım;

VİOP’ta kullanılan temel analiz yöntemleri

VİOP’ta işlem gören altın, hisse senedi, endeks, emtia, fon, pariteler, tahviller dahil olmak üzere çok çeşitli vadeli işlem sözleşmesinde kullanılan temel analiz yöntemleri fiyat hareketlerini öngörmek amacına hizmet etmektedir. Mesela altın fiyatlarını etkileyecek olan makro ekonomik göstergeler ya da siyasi riskler, jeopolitik gelişmeler temel analiz metotları içinde yer alan verilerdir. Ülke riskleri, büyüme rakamları enflasyon oranları, istihdam verileri dahil olmak üzere tüm ekonomik veriler VİOP’ta kullanılan temel analiz metotları içinde yer almaktadır.

Bu esnada VİOP’ta işlem gören varlıları etkileyen ekonomik faktörler makro ve mikro faktörler olarak kendi içinde de ayrışmaktadır. Mikro ekonomik göstergeler daha çok arz ve talebi belirlemek için tüketicilerin ve firmaların bireysel ekonomik davranışlarını belirlemeye yönelik veriler üretir. VİOP’ta kullanılan temel analiz metotları içinde makro ekonomik veriler, siyasi ve jeopolitik gelişmeler daha ön plandadır.

VİOP’ta kullanılan analiz yöntemlerinden temel analiz metodu hakkında birçok yatırımcı genel bir bilgiye sahip olmasına rağmen yine de sezgisel olarak yatırım kararları verebilir. Mesela; büyüme verisinin piyasayı olumlu etkileyecek bir gelişme olduğunu bilmesine rağmen bu veri yatırım senaryosuna dahil edilmeden alım ya da satım kararı alınabilmektedir. Genelde yatırımcının kaybı ile sonuçlanan bu yaklaşımdan uzaklaşılarak sektör uzmanlarından VİOP’ta kullanılan analiz yöntemleri konusunda bilgi alınması önemlidir.

VİOP’ta kullanılan teknik analiz yöntemleri

VİOP’ta kullanılan diğer bir analiz yöntemi ise teknik analizdir. VİOP’ta işlem gören varlıkların fiyat hareketleri üzerinden yapılan teknik analiz metodunda varlığın geçmişteki fiyat hareketlerini gelecekte de tekrarlayacağı yaklaşımı ile birçok indikatör ve osilatör kullanılmaktadır.

Fiyat hareketlerinin yönü hakkında bilgi veren indikatörler arasında en popüler olanları şunlardır;

  1. RELATİVE STRENGTH INDEX
  2. STOCHASTİC OSCİLLATOR
  3. MOMENTUM
  4. COMMODİTY CHANNEL INDEX
  5. MACD

Varlık fiyatlarında düzeltme seviyelerinin belirlenmesinde kullanılan en yaygın osilatör türleri ise şunlardır;

  1. HAREKETLİ ORTALAMALAR,
  2. PARABOLİC
  3. BOLİNGER BANTLARI
  4. İCHİMOKU

VİOP’ta kullanılan analiz yöntemleri ve VİOP hakkında daha fazla bilgi almak için GCM VİOP uzmanları tarafından verilen VİOP eğitimleri, ücretsiz seminerleri, e-kitapları ve çok daha fazla argümandan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.