Türk sermaye piyasalarının popüler borsası Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem gören endeks ve hisse kontratlarında yatırım ve sağladığı avantajlar bu piyasayı diğer piyasalara göre daha özel konumlandırır.

VİOP’ta hisse ve endeks kontratlarına yatırım avantajları birçok yatırımcı için bu piyasayı daha cazip hale getirir. Peki, VİOP’ta endeks ve hisse kontratlarına yatırım nasıl yapılır ve avantajları nelerdir?

VİOP’un diğer piyasalara göre avantaj olarak görülen özellikleri şunlardır;

Kaldıraç sistemi

Çift yönlü işlem imkanı

Pozisyonlara nema getirisi

Düşük işlem maliyeti

Zengin emir çeşitleri

Başlangıç teminatlarının ulaşabilir olması

İleri seviyede işlem stratejilerinin uygulanabilmesi

VİOP deneme hesapta pratik imkanı

Gelişmiş işlem platformları

VİOP’un yukarda belirtiğimiz avantajların dışında VİOP 30 endeks kontratında yatırımı cazip kılan imkanlar da sunar.

VİOP 30 kontratına dayanak varlık olan BİST 30 endeksi, Borsa İstanbul’un işlem hacmi en fazla olan ve performansı yüksek hisselerinden oluşur. Dolayısıyla VİOP 30 endeksi de aynı özellikleri ve yatırım fırsatlarını taşır. Borsa İstanbul’un performansı yüksek hisselerinden oluşan bu endekse kaldıraçlı olarak düşük maliyetlerle çok yönlü fiyat hareketlerinde çok işlem stratejileri ile yatırım imkanına sahip olunur. Aynı zamanda VİOP deneme hesabında 25 dakikalık gecikmeli fiyatlar üzerinden gerçek piyasa koşullarında sanal par aile pratik yapma imkanı da mevcuttur.

VİOP hisse kontratlarında yatırım avantajları ise VİOP 30 endeks kontratına yatırımda olduğu gibi piyasanın avantajlı işlem koşullarında işlem avantajları yakalanır.

VİOP30 endeks ve hisse kontratlarında yatırım nasıl yapılır?

VİOP 30 endeks kontratlarında ve hisse kontratlarında yatırım yapmak ise çok kolaydır. SPK’dan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine aracılık lisansı olan alanında uzman olan  bir aracı kurumda VİOP müşteri hesabı açarak ilk adımı atabilirsiniz. VİOP’ta VİOP müşteri hesabı için standart prosedür olan VİOP müşteri kitini imzaladıktan sonra VİOP uygunluk testini yaptıktan sonra yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Tabii yatırım yapmayı planladığınız teminat miktarını hesabınıza geçtikten sonra.

VİOP’ta yatırım yapmak çok kolaydır, zor olan yatırım stratejilerinin belirlenmesidir. VİOP’ta bilinçli yatırım stratejileri gelişmenize hizmet eden ücretsiz VİOP eğitimlerine online internetten katılabilir, uzmanlardan tarafından hazırlanmış eğitim videoları, e-kitaplar, yazılı argümanlar, webinarlar, seminerler çok daha fazlası ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

VİOP eğitimlerine erişmenizde bilinçli yatırımcı misyonu ile hizmet veren GCM VİOP müşteri temsilcilerinden konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için GCM VİOP’un web sitesi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.