Geleneksel yatırım alışkanlığı olarak yatırımcılar fiyatların yükseleceği beklentisi ile yatırım yaparlar fakat finans piyasaların gelişimi ile bugün fiyatların düşüşüne yapılan yatırımlardan da aynı büyüklüklerde kazanç sağlanıyor. VİOP piyasasında da fiyatların düşüşüne yatırım imkanı ile çift yönlü işlem avantajlarını kullanarak yatırımcılar gelir sağlayabiliyorlar.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası VİOP küresel türev piyasaların sağladığı neredeyse tüm avantajları yatırımcısına sağlıyor ve özellikle kaldıraçlı olarak çift yönlü işlem imkanı doğru stratejilerle kullandığında yatırımcı için ciddi kar potansiyelleri yaratıyor.

VİOP piyasasında çift yönlü işlem avantajının yatırımcıya sağlayacağı potansiyel kar fırsatlarına dikkat çektikten sonra VİOP piyasasında çift yönlü işlem avantajı nedir ve nasıl kullanılır sorgularını açıklamaya çalışalım.

VİOP’ta çift yönlü işlem avantajı nedir

VİOP piyasasının türev, vadeli, kaldıraçlı ve yerel bir piyasa olduğu bilgisi çerçevesinde bu piyasayı cazip kılan çift yönlü işlem avantajı önemli bir piyasa özelliğidir.

Çift yönlü işlem avantajını daha net anlayabilmek için öncelikle tek yönlü işlem nedir ve nasıl kazanılır konusundan bahsedelim. Tek yönlü işlemde yatırımcı fiyatların yükseleceği beklentisi ile daha düşük fiyattan bir varlıkta alım işlemi yaparak fiyatlar yükseldiğinde satım işlemi ile pozisyonu kapatarak aradaki fark kadar kazanç sağlar. Bu işlem tüm piyasalarda ya da tüm ticari alanlarda kullanılan stratejilerdir: Düşükten al yükselince sat.

VİOP piyasasında çift yönlü işlem avantajı ile kastedebilen ise fiyatların düşmesine rağmen yatırımcının kazanabileceğidir. Tek yönlü işlemde yatımcı sadece fiyatlar yükselirken kazanabilirken çift yönlü piyasada yatırımcı fiyatlar düşerken de kazanabilmektedir.

VİOP’ta fiyatların düşüşüne yatırım yapmak

Fiyatların düşüşüne yapılan yatırımda yatırımcı öncelikle elinde olmayan bir varlığı ödünç olarak satım pozisyonu açarak karşı tarafa satmaktadır. Daha sonra ise fiyatlar düştüğünde alım pozisyonu açarak elinde olmayan ödünç olarak satmış olduğu varlığı daha düşük fiyattan yerine koymakta böylece pozisyonu kapatmaktadır. Bu stratejide ilk açılan satım pozisyonudur, pozisyon satım pozisyonu olarak açıktır ve fiyatların düşüşü amacıyla da açık bekletilmektedir. Bu pozisyonda fiyatlar düştükçe yatırımcı kar yazar fiyatlar yükseldiğinde ise bu pozisyon zarar eder.

VİOP’ta çift yönlü işlemlerde en sık yapılan hatalar

VİOP piyasasında çift yönlü işlem yapılırken en sık yapılan hata ise yatırımcının satım işlemi ile açık olan pozisyonu yine satım emri ile kapatmak istemesidir. Satım pozisyonu tek yönlü işlem piyasalarının aksine alım pozisyonu ile kapatılmaktadır.

Gelişmiş piyasaların bir özelliği olan çift yönlü işlem avantajı VİOP yatırımcısı için de çok cazip fırsatlar sunmaktadır. VİOP piyasasında çift yönlü işlem avantajı nasıl kullanılır konusunda daha fazla bilgi almak için sektörün ödüllü ve lider kurumlarından GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda Kurum’un web sitesi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.