Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) yatırım yapmaya başlayan fakat beklenti yönünde kar edemeyen ya da piyasaya adapte olamayan birçok yatırımcı VİOP’un diğer piyasalardan farklı olduğunu yani VİOP ne değildir’i bilmeleri gerekmektedir.

VİOP ne değildir’i sorgulamayan yatırımcı için bu piyasada hayal kırıklığı olabilir çünkü piyasanın teknik özellikleri piyasada işlem gören varlıkların tanımları, teminat hacim ilişkisi gibi birçok husus farklılık göstermektedir.

VİOP ne değildir sorgusunu soran yatırımcı VİOP’un diğer piyasalardan farklarını bilmelidir. Öyleyse VİOP ne değildir üzerinden bir de biz geçelim:

VİOP ne değildir?

VİOP spot piyasa değildir: Vadeli piyasadır. Spot piyasada işlem gören altın, hisse, endeks, fon, tahvil, döviz, emtialar dahil bir çok enstrümanın dayanak varlık olduğu vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri işlem görür. Vadeli fiyatlar üzerinden kontratlar anlık arz ve talebe göre alınıp satılırlar.

*VİOP uluslararası piyasa değildir: Yerel piyasadır. Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösterir. Yerel ve organize bir piyasadır. Sürekli denetime tabi şeffaf bir piyasadır.

*VİOP tek yönlü piyasa değildir: Çift yönlüdür. Fiyatların sadece yükselişine değil düşüşüne de yatırım yapılabilir.

*VİOP kaldıraçsız bir piyasa değildir. Kaldıraçlı bir piyasadır. Dolayısıyla yatırımcı teminatının yaklaşık 30 katına kadar yatırım yapabilir. Daha az teminatla yatırım imkanı sağlayan kaldıraç sistemi yatırımcıya aynı oranda kazanç/kayıp imkânı sunar. Kaldıraç sistemi etkin olarak kullanıldığında yatırımcının faydasına olurken bilinçsiz kullanıldığında yatırımcı için riskli olmaktadır.

*VİOP’ta eğitimler ücretli değildir: VİOP’ta yatırımcının bilinçli işlem yapabilmesi için sektör uzmanları tarafından seminerler, e-kitaplar, yazılı yayınlar, webinarlar dahil olmak üzer yatırımcının VİOP piyasasını doğru tanımasına yönelik bir çok argüman yatırımcının hizmetine ücretsiz olarak aracı kurumlar tarafından sunulmaktadır. Gerçi her aracı kurum tarafından ücretsiz VİOP eğitimleri verilmemektedir fakat sektör lideri olan yatırımcı dostu aracı kurumlar için ise yatırımcının bilinçli işlem yapması çok önemlidir.

*VİOP’ta deneme hesapta pratik imkanı ücretli değildir: Yine VİOP’ta yatırımcının piyasayı ve piyasada işlem gören enstrümanları daha iyi tanıyabilmesi için ücretsiz olarak VİOP deneme hesabında işlem yapma imkanı sunulmaktadır. VİOP deneme hesabı; yatırımcının gerçek piyasa koşullarında dijital ortamda, gerçek hesapla aynı özellikleri taşıyan ve sanal para ile işlem yapılabilen özel bir yazılımdır. Yatırımcı için önemli ir deneyim sağlamaktadır. Diğer finans piyasalarında ise deneme hesapta pratik imkanı sunulmamaktadır.

VİOP ne değildir, VİOP nedir çerçevesinde daha fazla bilgi almak için sektörün lider ve ödüllü kurumu GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı müşteri temsilcilerinden bilgi alabilir web sitesi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.