Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasası kelimelerinin baş harflerinden oluşan VİOP, Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren türev ve kaldıraçlı bir piyasadır.

Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören hisse, tahvil, endeks, kıymetli madenler dahil yerli ve yabancı fonlarla birlikte 30’dan fazla varlığın işlem gördüğü organize bir borsadır.

Yerli ve yabancı yatırımcının ilgisinin giderek arttığı VİOP’ta yatırımcı spot piyasalarda taşıdığı döviz, hisse, faiz gibi risklerini hedge yaparak yönetebileceği gibi piyasalar arasındaki fiyat farklarından da faydalanarak arbitraj yapma imkanı bulur. VİOP’un popüler olmasının diğer bir sebebi ise yatırımcının oluşan fiyat hareketlerinden kar elde etme fırsatı bulabilmesidir.

Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin işlem gördüğü VİOP’ta online olarak VİOP işlem platformu üzerinden çok kolaylıkla alım ve satım işlemi yapabilir. Teminat kısıtlarının olmadığı VİOP’ta yatırımcı Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören sermaye piyasası araçları üzerine dizayn edilmiş 30’dan fazla vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde kaldıraçlı olarak yatırım yapabilir. Tabi bu arada yüksek kaldıracın kar fırsatı yarattığı kadar aynı oranda da kayıp riski içerdiği unutulmamalıdır.

VİOP piyasasının özellikleri

-VİOP türev bir piyasadır ve bu piyasada türev ürünler işlem görür.

-VİOP Borsa İstanbul bünyesinde organize bir piyasadır.

-VİOP’ta işlem gören varlıklar Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören hisse senetleri, endeksler, döviz, kıymetli madenler, zirai emtialar, tahvil, fon, ekonomik göstergeler dahil geniş yelpazede SPK tanımlanmış değeri olan tüm varlıklar konu olabilir.

VİOP piyasasının avantajları nedir?

Sermaye piyasalarının vazgeçilmez niş piyasası VİOP, yatırımcıların risk yönetimi yapması, portföy çeşitlendirmesi, piyasalar arası fiyat farklarından faydalanabilmesi gibi avantajlarıyla yatırımcı için çok caziptir. VİOP piyasasını vazgeçilmez yapan diğer avantajlarını da şu şekilde sıralayabiliriz;

-VİOP çift yönlü bir piyasadır. Fiyatların hem düşüşü hem de yükselişine yatırım yapılabilir.

-VİOP’ta yatırımcı kaldıraç etkisinden faydalanarak spot piyasada işlem gören dayanak varlıkların getirisinden aynı oranda faydalanabilir.

VİOP’ta işlem yapmak isteyen yatırımcı bilgi ve tecrübe edinmek amacıyla deneme (demo) hesapta işlem pratiği edinebilir.

VİOP’ta işlem gören tüm ürünleri online olarak mobil cihazlar üzerinden alım ve satımı yapılabilir.

-Yatırımcı spot piyasadaki risklerini VİOP’ta yönetebilir.

-VİOP Sermaye Piyasası Kanunlarına tabidir, VİOP işlemleri düzenli olarak denetlendiği için güvenli ve şeffaf bir piyasadır.

-VİOP’ta müşteri teminatları Takasbank bünyesinde saklanmaktadır. Dolayısıyla yatırımcı teminatları garanti altındadır.

-VİOP’ta bilinçli yatırım yapmak isteyen yatırımcı GCM VİOP’in çok zengin VİOP kütüphanesinden, eğitim seminerlerinden, VİOP e-kitaptan çok çeşitli eğitim argümanından ücretsiz olarak faydalanabilir.