Neo Coin, 2014 yılında geliştirilen yeni bir kripto para birimidir ve ilk olarak “Antshares” ismi ile piyasaya sunulmuştur. Neo coin, daha akıllı bir ekonomi yaratmada kullanıcılar arasında geleneksel ve dijital varlıkların transferini sağlamak amacıyla kurgulanmış endüstri gurusu olarak görülüyor.

Neo coin, ethereum gibi akıllı teknolojileri benimsediği ve Şangay merkezli olduğu için her ne kadar Çin ethereum’u olarak anılmakla birlikte ethereum’a göre çok gelişmiş kodları içeriyor. Neo coin, genellikle coin traderları tarafından ticareti yapılmaktan öte farklı ayrıcalıklar elde etmek için alınıp satılıyor.

Neo coin’in diğer kripto paralardan farklı olarak kullanıcılarına prestijli işlem sağlaması gibi farklı özellikler sunması bu paraya ilgiyi artırıyor. Dolayısıyla neo coin ve tarihçesi, yatırımcısına hangi ayrıcalıkları sağlıyor, neo coin’e yatırım yapmanın avantajları nedir, neo coin diğer kripto paralardan hangi açıdan farklılıklar taşıyor, ethereum’dan farkı nedir gibi birçok soruyu masaya yatıralım.

İlk olarak neo coin’in tarihçesi

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi 2014 yılında onchain tarafından “Antshares” ismi ile geliştirilen kripto para birimi beklenen ilgiyi görmedi. Bunun üzerine markalaşma amacıyla 2017 yılında Neo coin olarak isim değişikliği ile birlikte sistemsel olarak da geliştirildi ve birçok değişikliğe gidildi. Mesela; dijital kanıt depolama hizmeti sunmak için Microsoft ile ortaklık yaparak “Hukuksal Zincir” adlı bir blok zincir konsorsiyumu oluşturuldu.

Neo coin halka arzı

Neo coin, 100 milyon adet olarak geliştirildi ve halka arzında yüzde 50’si kitle fonlaması için ayrıldı. Diğer yüzde 50 ise yönetimsel amaçlı olarak kitlendi. 2017 yılında markalaşma çalışmaları tamamlandıktan sonra ise 15 milyon adeti Neo coin’nin geliştirilmesi ve ekibin uzun vadeli kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesi amacıyla serbest bırakıldı. Prensip olarak da yılda 15 milyon adetin üzerinde Neo coinin serbest bırakılmama kararı alındı.  Şu an 65 milyon neo coin işlem görüyor.

Neo coin’in avantajları

  • Ethereum gibi akıllı sözleşmeleri desteklemesi çok büyük bir avantaj olmasının dışında Ethereum’da kendi Solidity programlama dilini kullanmanız gerekirken, NEO’da JAVA, C/C# ve GO gibi gelişmiş çoklu programlama dillerini desteklemesi çok büyük avantajdır.
  • Dijital varlıklar ile akıllı sözleşmeleri birleştiren NEO coin, reel ekonomiye entegre olma özelliğini taşıyor.
  • Çin borsaların çoğunda NEO kullanılması kripto paraya olan talebi canlı tutuyor.
  • NEO coin sahipleri coinlerini cüzdanlarında tutarak kendi ürettikleri Gas tokeni çeşitli zamanlarda ödül olarak alabilirler.

– NEO sahiplerinin oy kullanma hakkı olması, neo ağında her değişiklikte söz sahibi olmaları anlamına geliyor ki bu da bazı neo yatırımcıların neo da alsat yapmaktan çok neoda direkt yaırımı tercih etmelerine neden oluyor.

– NEO sahipleri dönemsel olarak “Gas token” sahibi olabiliyor ve bu gas tokenler borsada alınıp satılabiliyor.

– Ekstra Servis Ücretleri kapsamında sağlanan gelirlerin bir kısmından faydalanma imkanı sunuyor.

Neo coin neden yükseliyor?

Neo coin, sağladığı birçok teknik özelliğin yanında aynı zamanda NEO Agrello, Bancor ve Coindash gibi çok büyük şirketlerle anlaşmalar imzalamış durumda. Ayrıca dünyanın önde gelen e-ticaret devi Alibaba’nın da, Onchain ile iletişim kurduğu biliniyor.

Neo coin nasıl alınır ve satılır?

Neo coin alabileceğiniz pek çok kripto para platformu var. Türkiye’den en fazla işlem yapılan iki site ise Binance ve Kucoin platformlarıdır. Ayrıca neo coin yatırımı kripto para borsalarında da avantajlı olarak gerçekleşmektedir.

Dünya piyasalarına açılan kapınız GCM Menkul ile avantajlı yatırım!

Küresel ve yerel piyasalarda yatırımcı profilinize uygun yüzlerce enstrümanda sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM Menkul farkı ile yatırım fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için GCM Menkul Kıymetlerin web adresi www.gcmforex.com adresini ziyaret edebilir, piyasa uzmanlarından yardım alabilirsiniz.