VİOP’ta işlem gören sözleşmelerin kodları birçok yatırımcı için şifre gibidir. VİOP’ta işlem gören sözleşmelerin neyi ifade ettiği bazı yatırımcılar için önemlidir çünkü VİOP’ta yatırım yapabilmeleri için bu kodları bilmeleri gerekmektedir.

VİOP’ta işlem gören sözleşmelerin neyi ifade ettiği aslınca çok açıktır.  VİOP’ta işlem gören sözleşmenin kodu işlem yapılan varlıkla ilgili detayları. Daha açık ifade ile VİOP’ta sözleşme kodları işlem yapılan varlığın tanımı, kontratın vadesi, türü gibi tanımlamaları kod olarak ifade eder. Dilerseniz sizinle şema üzerinden VİOP’ta işlem gören USDTRY (Amerikan Doları ve Türk lirası) vadeli işlem sözleşmesinin işlem kodunu açalım;

F: Şemada gösterdiğimiz üzere F harfi İngilizce Futures kelimesinin kısaltmasından oluşmaktadır. Türkçe karşılığı ile Futures vadeli anlamına gelmektedir.

Dayanak Varlık Kodu: USDTRY örneğimizde dayanak varlık Dolar Türk Lirası olduğu için kodu USDTRY olarak şemada yer almıştır. Dayanak varlık kodlarının her varlık için farklı olduğunu unutmayın. Mesela ons altında XAUUSD dayanak varlık kodudur.

Vade tarihi: VİOP’ta işlem kodlarının son dört hanesinde yer alan rakamlar ise vade tarihidir. Vadeli işlem sözleşmelerinde ay ve yıl bilgileri verilir. Örneğimizde vade 2017 yılının onuncu ayının sonuna kadar. Bu bilgiyi de vermekte fayda var VİOP’ta işlem gören kontratlarda vade ilgili ayın son iş günü tamamlanmış olur. Vade tarihleri o ayın son gününe kadardır.

VİOP’ta sözleşme kodları neyi ifade eder sorusunu şema üzerinden cevaplarken şöyle bir soru da gelişebilir. VİOP’ta işlem gören tüm sözleşmelerin kodlarına nereden ulaşabiliriz. Haklısınız! VİOP’ta işlem gören sözleşmelerinin kodlarının hangi bilgileri hangi sıra ile içerdiğini gösterdik fakat hisse senetleri, tahviller, fonlar, endeksler veya diğer varlıklar için hangi kodların geliştirildiği bilememeniz normal. Borsa İstanbul’un resmi sitesinde http://www.borsaistanbul.com/urunler-ve-piyasalar/piyasalar/vadeli-islem-ve-opsiyon-piyasasi/sozlesme-kodlari bölümünde VİOP’ta sözleşme kodları neyi ifade eder sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

VİOP’ta vadeli işlem sözleşmelerinin kodları, piyasanın özellikleri, emir tipleri, kaldıraçtan etkin faydalanma, çift yönlü işlem nasıl yapılır gibi VİOP piyasasına özel birçok bilgiyi ise yatırımcı dostu GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcileriyle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop    adresini ziyaret edebilirsiniz.