VİOP, çeşitli yatırım olanakları ile yatırımcıların paralarını değerlendirmek için alternatif yatırım yöntemlerinden biridir. VİOP sözleşmeleri alım/satımı internet vasıtası ile online platformlarda kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Bu yatırımları gerçekleştirebilmek için yatırımcının aracı kurum veya bankalara müracaat ederek gerekli evrakların doldurulması yeterlidir.

VİOP’ta işlem yapan yatırımcılar 3 guruba ayrılır;

Arbitrajcılar; Diğer işlemlere göre daha az riskli olan arbitraj, farklı ülkelerin piyasalarındaki aynı ürün fiyatlarının birbirinden farklı olması ile aradaki farktan yararlanarak kazanç elde etmek amacı ile alınıp satılması işlemine denir. Bu işlemlerde parite, endeks, çeşitli madenler, emtia, pay senedi, tahvil ve bonoların ucuz piyasada alınarak daha yüksek fiyattaki bir piyasada satılması ile yatırımcılar kazanç elde edebilmektedirler.

Spekülatörler; Herhangi bir yatırım aracının gelecek zamanlarda fiyatının yükselip/alçalacağını öngörerek alış veya satış yönünde işlem yapan yatırımcılardır. Bu işlem piyasanın risklerini göz önünde bulunduran ve belli bir tecrübeye sahip kişiler tarafından yapılmaktadır.

Hedge yapanlar; Türkçe karşılığı “korunma” olan hedge, genel itibari ile ithalat veya ihracat yapan kişi ve kurumlar tarafından gelecekte oluşacak kur risklerini bertaraf etmek amacı ile kullanılmaktadır. Bu işlemde kar amacı güdülmemekle birlikte sadece zarar olasılığını engellemek için kullanılır.